BIG
partner współpracujący

POŻYCZKA HIPOTECZNA

                           

 

 

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny

- pożyczka hipoteczna, czyli wszystkie długi w jednym

Dla osób, ktore nie dają sobie rady ze spłatą kilku kredytów - to może być finansowe koło ratunkowe! Tym kołem może być tzw. pożyczka hipoteczna. Co to jest za pożyczka, komu może zostac udzielona, kiedy warto sie na nią zdecydować, jakie zobowiązania się z nią łączą?

 

                                                         

Jest to pozyczka długoterminowa (okres spłaty - nawet do 30 lat), zabezpieczona hipoteką na wskazanej przez kredytobiorcę nieruchomości, przeznaczona na spłatę różnych zobowiązań finansowych łącznie, z możliwością pozyskania dodatkowych środków finansowych. Oprocentowanie takiego kredytu jest atrakcyjne: wynosi od 3% do 6% w CHF i od 8% do 11% w PLN (czyli tylko o 1 - 3% wyższe od kredytu hipotecznego na cele mieszkaniowe), a więc taka forma zadłużenia jest zdecydowanie niżej oprocentowana - nawet o 20 do 30% w skali roku! - od innych form kredytów bankowych, jak np. karta kredytowa, "szybki kredyt gotówkowy", czy zakupy ratalne.

Kiedy można zastosować Pożyczkę Hipoteczną? W bardzo wielu przypadkach i w wielu formach, jak np.:

·         jako konieczną ucieczkę przed "pętlą zadłużenia", kiedy duszą nas różne zobowiązania i utraciliśmy już płynność finansową (lub obawiamy się, że to w bliskiej przyszłości nastąpi),

·         jako ekonomicznie uzasadnioną zamianę posiadanego, droższego zadłużenia w różnych formach (karty kredytowe, linia debetowa w koncie osobistym, pożyczka gotówkowa, kredyt na samochód, itp.) na jeden, długoterminowy kredyt: co pozwala znacznie zredukować miesięczne obciążenia związane z obsługą zadłużenia,

·         jako działanie profilaktyczne: jeśli w bliskiej przyszłości planujemy liczne zakupy (meble, zmiana sprzętu AGD i RTV, itp.), lub także inne wydatki (atrakcyjne wakacje) i nie mamy na to środków. Możemy wówczas sięgnąć po tę właśnie, najkorzystniejszą formę zdobycia finansowania, jako konsolidację przyszłych zaplanowanych wydatków,

·         jako zastąpienie klasycznego w danej sytuacji kredytu (np. kredytu samochodowego), tańszą formą zadłużenia ze znacznie niższą miesięczną ratą,

·         jako zdobycie niezbędnych środków obrotowych przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej - cały czas banki bardzo niechętnie pożyczają pieniądze przedsiębiorcom (i przy zastosowaniu nader skomplikowanych procedur).

 

 

    

Kto wpada w pułapkę zadłużenia i jak się przed tym bronić?


GRUPA 1.
 Osoby, które w niedawnej przeszłości dokonały zakupu mieszkania. Na zakup naszego M środki się znalazły - najczęściej poprzez niskooprocentowany kredyt hipoteczny. Niestety - w naszych kalkulacjach przy zakupie - nie uwzględniliśmy wszystkich kosztów. Zabrakło pieniędzy np. na drzwi, podstawowe meble, sprzęt AGD lub RTV, a wszystkie te dobra można w bardzo prosty sposób nabyć płacąc kartą kredytową, lub poprzez zakup na raty bezpośrednio w sklepie i to w 15 minut. I mimo, że poszczególne zakupy zwiększają nasze miesięczne obciążenia w niewielkim wymiarze (np. rata za telewizor to tylko 100 zł), a towar jest naprawdę atrakcyjny; okazuje się wkrótce, że suma naszych stałych kosztów niebezpiecznie zbliżyła się do kwoty dochodów.

Co w takiej sytuacji zrobić?


A) zdecydowanie wyhamować w sklepowych emocjach, a zakupy planować wcześniej - licząc w domu z ołówkiem w ręku: czy na pewno stać nas na dodatkowe obciążenie często napiętego już budżetu,
B) jeśli po szczęśliwym zakupie mieszkania, możemy oszacować dodatkowe konieczne wydatki z tym związane - a nie mamy na to środków - spróbujmy ubiegać się o dodatkowy kredyt hipoteczny (mieszkaniowy lub - konsolidacyjny: w zależności od tego na co pozwalają procedury w banku, w którym mamy już zaciągnięty kredyt na zakup naszego M) na łączną, wymaganą w tej sytuacji kwotę. Ale zróbmy to przed dokonaniem konkretnych zakupów (w sklepie, na raty), a nie po: wtedy znacznie ograniczymy koszty okołokredytowe - nie płacimy dwa razy bankowych prowizji, ani opłat za wcześniejszą spłatę. Taka forma zadłużenia zwana jest w banku często także pożyczką hipoteczną.


GRUPA 2. 
Młode osoby, osiągające wysokie dochody. To bardzo lubiana przez banki grupa klientów - stąd duża łatwość w uzyskaniu kolejnych, złotych kart kredytowych (tj. z limitem od 10 000 zł wzwyż), wysokich limitów debetowych w kontach osobistych, czy też - pożyczek gotówkowych. Z drugiej strony - zdecydowane nastawienie młodszych (acz dorosłych) pokoleń na konsumpcję - powoduje przecenienie własnych możliwości finansowych i często znaczne przeholowanie w szaleństwach na kredyt.

Co w takiej sytuacji zrobić?

 

Jak najszybciej - naprawdę dorosnąć i spojrzeć realnie na swoją bieżącą sytuację finansową. Zalecenia: jak najszybciej udać się do specjalisty po kredyt konsolidacyjny i po udanej zamianie zadłużenia zacząć nowe życie... bez kart kredytowych.

 

GRUPA 3. Osoby prowadzące działalność gospodarczą. Chyba każdy przedsiębiorca przechodził problemy z płynnością finansową. W sytuacjach krytycznych trzeba ratować firmę i twarz - pewnych płatności nie możemy odsuwać na później (np. wynagrodzeń dla pracowników). Wówczas sięga się najczęściej po niekonomiczne formy zdobycia środków na utrzymanie płynności - drogie, proste formy uzyskania kredytu z banku, lub czasem jeszcze droższe - prywatne pożyczki.

Co w takiej sytuacji zrobić?

Na pewno - chłodny bilans opłacalności prowadzonej działalności gospodarczej. Czy to chwilowe załamanie koniunktury, czy też - realne zagrożenie nieopłacalności działalności w dłuższym okresie. W tym pierwszym przypadku: na pewno warto rozejrzeć się za konsolidacją zadłużenia (wraz z dobraniem także środków "awaryjnych" na kolejny kryzys), w drugim - próbować zredukować mocno koszty lub... powiedzieć PAS. I zająć się czymś innym zamiast brnąć dalej w coraz większe zadłużenie i zaległe zobowiązania.

GRUPA 4. Sytuacje losowe. Takie jak - utrata pracy, choroba, które powodują chwilowe lub bardziej długotrwałe obniżenie stałych dochodów. Ten temat omawiałem w poprzedniej publikacji dla NBPortalu, pt. "Co zrobić, jeśli mamy kłopoty ze spłatą kredytu bankowego".Dodatkowe uwagi o POŻYCZNE HIPOTECZNEJ:

·         Nieruchomość wskazana przez kredytobiorcę jako zabezpieczenie nie musi być własnością ubiegającego się o kredyt. Jeśli należy ona do osoby trzeciej, bank będzie wymagał zgody właściciela na obciążenie hipoteki w formie aktu notarialnego.

·         Zamiana posiadanego zadłużenia na pożyczkę hipoteczną wymaga najczęściej pozytywnych opinii o terminowej obsłudze kredytów od banków, w których wnioskodawca spłaca swoje zobowiązania. Jeśli mamy na koncie znaczące opóźnienia (np. niektóre banki do takich zaliczają "poślizgi" w spłacie przekraczające 15 dni) musimy się liczyć z odmową udzielenia kredytu przez dany bank.

·         Dobra wiadomość dla tych osób, które nie mogą się pochwalić dobrą historią spłat wcześniej zaciągniętych kredytów: obecnie możliwe jest uzyskanie kredytu nawet przez osoby zarejestrowane na liście nierzetelnych kredytobiorców. Jak się jednak można domyślać - jest to znacznie droższy kredyt, niż w przypadku oferty dla osób, które nie mają na swoim koncie takich wpadek przy współpracy z bankami.

·         Niezależnie od kwoty pożyczki, jeśli oceniamy, że nasza sytuacja jest naprawdę trudna: zdecydowanie odradzam samodzielne próby rozwiązania problemu na własną rękę - musimy trafić do naprawdę dobrego specjalisty: w banku lub w firmie pośrednictwa kredytowego. Jeśli bowiem trafimy na pracownika z niewielkim doświadczeniem - mała jest szansa, że poprowadzi sprawę właściwie i znajdzie dla nas optymalne rozwiązanie. To tak jak w medycynie - im bardziej skomplikowany przypadek - tym bardziej potrzebny jest specjalista z prawdziwego zdarzenia: posiadający i wiedzę i wieloletnią praktykę w swojej dziedzinie.

 

      Zalety kredytów konsolidacyjnych hipotecznych…

 

 

 

 

 

 

 

 

Potrzebujesz pieniędzy? Oprocentowanie kredytów Cię przeraża? Wybierz pożyczkę hipoteczną. Możesz dostać pożyczkę na dowolny cel, a oprocentowanie będzie na pewno niższe niż standardowej pożyczki gotówkowej.